Systémy klimatizačních zařízení: Vodní technika

Články » Systémy klimatizačních zařízení: Vodní technika

Základní typy klimatizačních systémů se sice dají spočítat na prstech, přesto se mezi sebou zásadně odlišují. Dnes si představíme, na jakém principu fungují klimatizační systémy, které ke změně teploty využívají tepelných vlastností vody.

Tento typ klimatizačních systémů pracuje s oběhovým vzduchem a často do nich může být zavedený i vzduch přímo z venkovního prostoru. Zásadní součástí tohoto typu klimatizace je takzvaný fancoil, případně fan-coil.

Jedná se o zařízení, které funguje na bázi ventilátorového konvektoru a stará se o tepelnou pohodu obsluhovaných místností. Existuje několik podtypů, které se základně dělí podle počtu trubek, které k chlazení využívají.

Fancoily se však podle typu provedení dělí ještě do tří skupin, existují v parapetním provedení, v potrubním provedení a v provedení kazetovém. Liší se nejen vzhledem, ale i způsobem umisťování a velikostí.


Voda versus vzduch

Voda jako chladicí látka však není jediný rozdíl, který najdeme při srovnávání systémů vodních se systémy vzduchovými. Rozdílný je i způsob chlazení, ke kterému v případě „vodní“ klimatizace dochází přímo ve fancoilu, který je umístěný v ochlazované nebo ohřívané místnosti.

Z tohoto důvodu se proto nejlépe hodí do míst, která potřebují individuální nastavení vzduchu pro každou místnost. S klimatizací, která využívá tento chladicí systém, se tedy nejčastěji setkáte v domácnostech, ale i administrativních budovách a obchodních centrech.


S pláštěm i bez pláště

Chladicí jednotky mohou mít dvojí podobu. Existují v bezplášťové, vestavěné verzi, nebo jako volně stojící či zavěšení klimatizace s pláštěm. Vestavěné jednotky se dnes často užívají například v moderních budovách a umisťují se pod prosklené plochy.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com